FysioDanmark Ikast

Træning & hold

Holdtræning

Holdtræning kombinerer faglig kvalitet med motivation og fællesskab. Hos FysioDanmark Ikast tilbyder vi en række hold ledet af fysioterapeuter – fra bassintræning og GLA:D til ryghold, balance for ældre og Reformer. Find det hold, der passer til dig.

Ugeplan for hold

Her kan du se, hvornår vores hold kører – vælg en sal for at se ugens program. Bassinholdene foregår i varmtvandsbassinet ved Frisenborg, ca. 500 m fra klinikken.

Tilmelding sker altid gennem klinikken. Man kan ikke melde sig på et hold uden først at have kontaktet os – ring på 97 15 22 42, så hjælper vi dig med at finde det hold, der passer til dig, og en ledig plads. Har du spørgsmål til holdene, er du også altid velkommen til at kontakte os.

Klinikken

Mandag
Tirsdag
Onsdag
Torsdag
Fredag
8.00
9.00
10.00
11.00
12.00
13.00
14.00
15.00
16.00
17.00
18.00
19.00
Parkinson damer 10.00–11.00 · Charlotte
Hjertehold 11.00–12.00 · Andreas
Hofte/knæ artrose 15.00–16.00 · Jacob
Ryghold 16.00–16.45 · Kasper
GLA:D 15.00–16.00 · Kasper
Ryghold 16.30–17.15 · Andreas
Parkinson herrer 9.00–10.00 · Marianne
Hjertehold 10.00–11.00 · Gitte
Babytummel 9.45–10.30 · Christine
Babytummel 10.45–11.30 · Christine
DOF Mor i form 11.30–12.15 · Charlotte
GLA:D 15.00–16.00 · Henrik
Fysioflow 16.15–17.15 · Christine
Styrke m.m. 17.15–18.15 · Christine
Parkinson damer 9.00–10.00 · Charlotte
Parkinson mænd – kondition, koordination, fodbold 10.00–11.00 · Emma
10.00– 11.00Parkinson damerCharlotte
11.00– 12.00HjerteholdAndreas
15.00– 16.00Hofte/knæ artroseJacob
16.00– 16.45RygholdKasper
15.00– 16.00GLA:DKasper
16.30– 17.15RygholdAndreas
9.00– 10.00Parkinson herrerMarianne
10.00– 11.00HjerteholdGitte
9.45– 10.30BabytummelChristine
10.45– 11.30BabytummelChristine
11.30– 12.15DOF Mor i formCharlotte
15.00– 16.00GLA:DHenrik
16.15– 17.15FysioflowChristine
17.15– 18.15Styrke m.m.Christine
9.00– 10.00Parkinson damerCharlotte
10.00– 11.00Parkinson mænd – kondition, koordination, fodboldEmma

Klinikken

Mandag
Tirsdag
Onsdag
Torsdag
Fredag
8.00
9.00
10.00
11.00
12.00
13.00
14.00
15.00
16.00
17.00
18.00
19.00
Stolegymnastik / balance 10.30–11.30 · Janni
Gymnastik damer 13.00–14.00 · Christina
Neurologisk 14.00–14.30 · Emma
Lav / moderat 15.00–16.00 · Christina
Yoga 17.00–18.00 · Christina
Pilates low load 8.30–9.30 · Christina
Neurohold 9.30–10.15 · Christina
Fysioflow 10.30–11.15 · Gitte
Sklerose 11.30–12.15 · Mette
Træning moderat 13.00–14.00 · Gitte
Low load (pilates) 15.00–16.00 · Gitte
Ryg moderat/let 16.00–17.00 · Charlotte
DOF Kvinde i form 17.00–17.45 · Charlotte
Dynamisk stabilitet / mobilitet 9.00–10.00 · Christine
Kørestol / rollator 10.00–10.45 · Emma
Fysioflow mix, mildt 10.45–11.30 · Emma
Lav intensitet (neuro) 13.00–13.30 · Emma
Fysioflow 16.00–17.00 · Janni
Fysioflow 17.00–18.00 · Janni
Sklerose 9.00–9.45 · Mette
Blandede diagnoser 9.45–10.30 · Janni
Babymotorik 10.30–11.15 · Gitte
Bækkenbund 11.30–12.15 · Gitte
Yoga 17.00–18.00 · Christina
Fysioflow 8.00–9.00 · Janni
10.30– 11.30Stolegymnastik / balanceJanni
13.00– 14.00Gymnastik damerChristina
14.00– 14.30NeurologiskEmma
15.00– 16.00Lav / moderatChristina
17.00– 18.00YogaChristina
8.30– 9.30Pilates low loadChristina
9.30– 10.15NeuroholdChristina
10.30– 11.15FysioflowGitte
11.30– 12.15SkleroseMette
13.00– 14.00Træning moderatGitte
15.00– 16.00Low load (pilates)Gitte
16.00– 17.00Ryg moderat/letCharlotte
17.00– 17.45DOF Kvinde i formCharlotte
9.00– 10.00Dynamisk stabilitet / mobilitetChristine
10.00– 10.45Kørestol / rollatorEmma
10.45– 11.30Fysioflow mix, mildtEmma
13.00– 13.30Lav intensitet (neuro)Emma
16.00– 17.00FysioflowJanni
17.00– 18.00FysioflowJanni
9.00– 9.45SkleroseMette
9.45– 10.30Blandede diagnoserJanni
10.30– 11.15BabymotorikGitte
11.30– 12.15BækkenbundGitte
17.00– 18.00YogaChristina
8.00– 9.00FysioflowJanni

Klinikken

Mandag
Tirsdag
Onsdag
Torsdag
Fredag
8.00
9.00
10.00
11.00
12.00
13.00
14.00
15.00
16.00
17.00
18.00
19.00
Forskellige diagnoser 9.30–10.15 · Jacob
Balance / styrke 10.00–10.45 · Jens Ole
Styrke / kondition 11.30–12.00 · Jacob
Blandede diagnoser 13.00–13.30 · Kasper
Blandede diagnoser 13.30–14.15 · Kasper
Gangbesvær + Parkinson 10.30–11.30 · Jens Ole
Blandede diagnoser 11.00–12.00 · Christine
Blandede diagnoser 9.00–9.30 · Kasper
Blandet hold 10.00–10.45 · Henrik
Hensyntagende træning 11.00–11.45 · Mikkel
Blandede diagnoser 12.00–13.00 · Marianne
Let styrke / motion 10.00–10.30 · Jacob
Balance / styrke 10.30–11.15 · Jens Ole
Stolegymnastik, lavt niveau 11.00–12.00 · Janni
Blandede diagnoser 9.00–9.45 · Kasper
Blandede diagnoser 10.00–10.45 · Kasper
Blandet hold 10.30–11.15 · Mikkel
Blandet hold 11.30–12.15 · Henrik
Balance / koordination 13.00–13.45 · Emma
9.30– 10.15Forskellige diagnoserJacob
10.00– 10.45Balance / styrkeJens Ole
11.30– 12.00Styrke / konditionJacob
13.00– 13.30Blandede diagnoserKasper
13.30– 14.15Blandede diagnoserKasper
10.30– 11.30Gangbesvær + ParkinsonJens Ole
11.00– 12.00Blandede diagnoserChristine
9.00– 9.30Blandede diagnoserKasper
10.00– 10.45Blandet holdHenrik
11.00– 11.45Hensyntagende træningMikkel
12.00– 13.00Blandede diagnoserMarianne
10.00– 10.30Let styrke / motionJacob
10.30– 11.15Balance / styrkeJens Ole
11.00– 12.00Stolegymnastik, lavt niveauJanni
9.00– 9.45Blandede diagnoserKasper
10.00– 10.45Blandede diagnoserKasper
10.30– 11.15Blandet holdMikkel
11.30– 12.15Blandet holdHenrik
13.00– 13.45Balance / koordinationEmma

Klinikken

Mandag
Tirsdag
Onsdag
Torsdag
Fredag
8.00
9.00
10.00
11.00
12.00
13.00
14.00
15.00
16.00
17.00
18.00
19.00
Reformer 8.30–9.20 · Christine
Reformer 14.30–15.30 · Janni
Reformer 15.30–16.30 · Janni
Reformer 16.30–17.30 · Christine
Reformer 17.30–18.30 · Christine
Reformer 8.10–9.00 · Janni
Reformer 10.00–11.00 · Christine
Reformer 11.00–12.00 · Christine
Reformer 18.00–19.00 · Janni Lige/ulige uger
Reformer 19.00–20.00 · Janni Lige/ulige uger
Reformer 8.10–9.00 · Janni
Reformer 15.15–16.15 · Christine
8.30– 9.20ReformerChristine
14.30– 15.30ReformerJanni
15.30– 16.30ReformerJanni
16.30– 17.30ReformerChristine
17.30– 18.30ReformerChristine
8.10– 9.00ReformerJanni
10.00– 11.00ReformerChristine
11.00– 12.00ReformerChristine
18.00– 19.00ReformerJanniLige/ulige uger
19.00– 20.00ReformerJanniLige/ulige uger
8.10– 9.00ReformerJanni
15.15– 16.15ReformerChristine
Ingen hold i reformer om fredagen.

Varmtvandsbassinet, Sundhedscenter Frisenborg (ca. 500 m fra klinikken)

Mandag
Tirsdag
Onsdag
Torsdag
Fredag
8.00
9.00
10.00
11.00
12.00
13.00
14.00
15.00
16.00
17.00
18.00
19.00
Bassinhold 8.00–8.45 · Kasper
Bassinhold 8.00–9.00 · Janni Svømmecenter
Bassinhold 8.45–9.30 · Kasper
Gravidsvømning 14.45–15.30 · Gitte
Bassinhold 15.00–15.45 · Andreas
Moderat / høj 15.45–16.30 · Gitte
Børnehold 16.30–17.15 · Gitte
Bassinhold 8.00–8.45 · Marianne
Bassinhold 8.45–9.30 · Marianne
Bassinhold 13.45–14.30 · Kasper
Bassinhold 14.30–15.15 · Andreas
Bassinhold 15.15–16.00 · Andreas
Bassinhold 16.00–16.45 · Christina
8.00– 8.45BassinholdKasper
8.00– 9.00BassinholdJanniSvømmecenter
8.45– 9.30BassinholdKasper
14.45– 15.30GravidsvømningGitte
15.00– 15.45BassinholdAndreas
15.45– 16.30Moderat / højGitte
16.30– 17.15BørneholdGitte
8.00– 8.45BassinholdMarianne
8.45– 9.30BassinholdMarianne
13.45– 14.30BassinholdKasper
14.30– 15.15BassinholdAndreas
15.15– 16.00BassinholdAndreas
16.00– 16.45BassinholdChristina
Ingen hold i bassin om fredagen.

Der kan forekomme ændringer. Tilmelding sker altid gennem klinikken – ring på 97 15 22 42, så finder vi det rette hold og en ledig plads.

Hvorfor holdtræning?

På et hold træner du sammen med andre under vejledning af en fysioterapeut, der sikrer, at øvelserne udføres rigtigt og tilpasses dit niveau. Forskning viser, at superviseret træning giver bedre resultater – og fællesskabet gør det nemmere at holde fast.

Du får både den faglige tryghed og motivationen fra at træne sammen med andre i samme situation.

Vores hold

Vi tilbyder blandt andet følgende hold:

  • Bassintræning – skånsom træning i varmtvandsbassin
  • Fysioflow – bevægelighed, styrke og kropsbevidsthed
  • Balance og styrke for ældre
  • Ryghold – til en stærkere og mere robust ryg
  • GLA:D – forskningsbaseret forløb ved slidgigt i knæ og hofte
  • Reformer – pilates-baseret træning på maskine
  • Babytummel – for de mindste og deres forældre

Bassintræning

I varmtvandsbassinet ved Frisenborg, ca. 500 m fra klinikken, kan du træne skånsomt, fordi vandet aflaster led og muskler. Det gør bassintræning ideel ved smerter, slidgigt, genoptræning og gener, hvor træning på land er for hård.

Varmen afspænder samtidig musklerne og giver god bevægelighed. Læs mere om bassintræning.

GLA:D – træning ved slidgigt

GLA:D® er et forskningsbaseret forløb, der er udviklet specielt til mennesker med slidgigt i knæ og hofte. Gennem undervisning og superviseret træning lærer du at håndtere din slidgigt, reducere smerterne og forbedre din funktion – ofte med markant effekt.

Forløbet ledes af certificerede fysioterapeuter.

Reformer og Fysioflow

På vores Reformer-hold træner du pilates-baserede øvelser på maskine, der styrker dybe muskler, holdning og kropskontrol på en skånsom måde. Fysioflow kombinerer bevægelighed, styrke og kropsbevidsthed i et flow, der gør godt for både krop og hoved.

Begge hold passer til mange forskellige niveauer.

Sådan kommer du i gang

Er du i tvivl om, hvilket hold der passer til dig, hjælper vi dig gerne med at vælge. Mange hold starter med en kort vurdering, så vi er sikre på, at træningen passer til dig. Kontakt os, så finder vi den rette løsning – og det rette hold.

Ofte stillede spørgsmål

Nej, du kan tilmelde dig uden henvisning. Nogle hold, som GLA:D, starter med en kort vurdering hos en fysioterapeut.

Nej. Bassintræningen foregår, hvor du kan bunde, og kræver ikke, at du kan svømme.

GLA:D er et forskningsbaseret trænings- og undervisningsforløb til slidgigt i knæ og hofte, der kan reducere smerter og forbedre funktionen.

Ja. Vores hold er netop tilpasset mennesker med gener, og fysioterapeuten justerer øvelserne til dig.

Kontakt os, så finder vi det rette hold og en ledig plads. Nogle hold har løbende opstart.

Priserne varierer efter holdtype. Se vores priser eller ring til os.

Vi er klar, når du er

Find dit hold

Kontakt os, så finder vi det hold, der passer til dig, og en ledig plads. Tilmelding sker altid gennem klinikken.

Scroll to Top